chłoniak łagodny

Serwis znalezionych haseł

KONTAKT - Darmowe strony i fotoblogi

Temat: WYKLADY Z DERMY
Ja mam wszystkie
To już nie wycinam tego expo co jest powyżej

WYKŁADY:
1.Histopatologia i fizjologia skóry
2.Grzybice skóry
3.Wirusowe choroby skóry.Łupież różowy Gilberta
4.Choroby tkanki łącznej
5.Bakteryjne choroby skóry
6.Zaburzenia rogowacenia
7.Pęcherzowe choroby skóry (19.03)
8.Kiła (2.04)
9.Stany rzekomonowotworowe, przedrakowe i nowotwory złośliwe (23.04)
10.Choroby alergiczne (7.05)

Seminaria:
Znamiona melanocytowe
Gruźlica skóry
Genodermatozy
Fotodermatozy
Zaburzenia barwnikowe
Rzeżączka
Rumienie
NGU
Lecznictwo dermatologiczne
Liszaj płaski
AIDS
Schorzenia łojotokowe
Owrzodzenia podudzi
Skórne odczyny polekowe

Ćwiczenia:
1.Budowa skóry, semiotyka,wywiad dermatologiczny
2.Ch. wirusowe i bakteryjne skory
3.Grzybice, ch. pasozytnicze
4.Łuszczyca, liszaj
5.Ch. rumieniowe
6.Ch. alergiczne skóry
7.Ch. pęcherzowe
8.Ch. tkanki łącznej
9.Znamiona i n. łagodne, stany przednowotworowe, rzekomonowotworowe, raki in situ
10.N. złośliwe, rak podstwnokomórkowy, kolczystokomórkowy, czerniak, chłoniak skóry
11.Zaburzenia barwnikowe, ch. gruczolow lojowych
12. Kila
13.Rzezaczka, NGU, AIDS
Źródło: medycyna3.fora.pl/a/a,1376.htmlTemat: beagle Fender
Fenderek jest młody ma 3 lata.Mam prośbę-odpowiedzcie mi czy to normalne że sunia nasza po encortonie jest słaba! Mieszkamy na trzecim piętrze (schody są łagodne-nowy blok) a sunia odpoczywa co piętro i dyszy coraz bardziej widzę że ma słabszą kondycję ( No i ma 14 lat) jest mieszańcem(ala wilk) waży 25-27 kg.I boję się ,ze po chemii jak ją osłabi będziemy musieli ją wnosi na kocu!!Na początku czyli ok 6 tyg. temu po rozpoznaniu do tego chłoniaka miała też stan zapalny i dostawała przez 5 tyg. też antybiotyki a od tyg.dr,Jagielski kazał tylko co drugi dzień encorton 15 mg. Teraz ma apetyt ,chyba przytyła trochę ,ale po chemii pewnie będzie chudła.Dostaje też wisiłek (2X dzien.) Dietę też trzymamy(mięso+trochę marchwi,kalaforu,lub ryby gotowane itp)Nie wiem co robic żeby poprawic kondycję!!!.Czytam że Wasz psinka trochę źle się czuje a później biega itp.(może że jest młodziutki -już sama nie wiem)
Czy też zauważyliście po lekach osłabienie kondycji.
Jutro wizyta w W-wie u dr.Jagielskiego jak nie będzie przeciwskazań 1 chemia. Boże ile fender miał tych chemii !!! jestem przerażona.Ale zrbimy i wytrzymamy wszystko żeby sunia nie cierpiała.Dała nam tyle radości przez 9 lat i ak ją kochamy.pa
Źródło: psichloniak.fora.pl/a/a,42.html


Temat: mój Misiu jest chory...
Witaj Ximico !
Bardzo mi przykro, że to jednak chłoniak...
Ale najważniejsze, że zdecydowałaś się na leczenie psinka...
Ximi ma łagodna postać chłoniaka, wiec i leczenie będzie łagodniejsze...
Życzę Ci dużo siły do walki i pamietaj, że na tym forum zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie
Źródło: psichloniak.fora.pl/a/a,62.html


Temat: koło z patomorfy
z tego co pamiętam to mówiła żeby zwrócić uwagę na definicje ( meta,anaplazja, rozrost, przerost, rak, przedinwazyjny rak, chłoniak, białaczka, czerniak, mięsak), typy zapaleń - przykłady, mianownictwo nowotworów (na zasadzie: tkanka -> nowotwór łagodny, złośliwy -> po polsku i łacinie). Z Krusia proponowała przeczytać podział zapaleń bo tam jest jasno zrobiony.
Źródło: forum.stud.umed.lodz.pl/viewtopic.php?t=1957


Temat: O nowotworach co nieco.
Nowotwór, rak, raczysko, skorupiak...

Jako, że Namida prosiła, to zakładam taki temat.

A że nie bardzo wiem, co mam napisać, to może beczelnie przepiszę z podręcznika do biologii, skąd się wzięła nazwa "rak".

Rak (carcinoma) - powszechnie używana nazwa, jako określenie różnych typów nowotworów, została przyjęta z powodu pewnego podobieństwa zaawansowanego raka sutka (najczęstszego u kobiet) do zwierzęcia wodnego o tej samej nazwie.

Rozróżniamy cztery rodzaje nowotworów:
1. rak - nowotwór rozwijający się z tkanki nabłonkowej (np. skóry, płuc, gruczołów);
2. mięsak - nowotwór rozwijający się z tkanki nienabłonkowej (np. w obrębie mięśni, kości lub chrząstek);
3. chłoniak - nowotwór, który rozrasta się w tkance chłonnej (limfatycznej);
4. białaczka - nowotwór komórek układu krwiotwórczego, który nie rozwija się w postaci guza.

Istnieją dwa typy nowotworów: niezłośliwy (łagodny) i złośliwy.
Nowotwór niezłośliwy rośnie powoli, a jego komórki tworzą zbitą, wyraźnie ograniczoną masę, niepowodującą przerzutów. Bardzo często masa komórek nowotworu łagodnego otoczona jest wydzieliną tkanki łącznej i dzięki temu guz może być w całości usunięty chirurgicznie. Nowotwory łagodne w zasadzie nie stanowią zagrożenia dla życia chorego, jeżeli nie znajdują się w narządach ważnych dla życia, np. w mózgu.
Nowotwór złośliwy rośnie zazwyczaj znacznie szybciej niż łagodny, powoduje tak zwane naciekanie tkanek oraz powstawanie przerzutów. Stanowi poważne zagrożenie dla życia chorego i jeśli nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie leczenie, doprowadza do śmierci.

To tyle na początek.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania odnoście nowotworów i ich profilaktyki - pytajcie śmiało. Postaram się na nie odpowiedzieć. tutajpoczkategori
Źródło: kaifan.fora.pl/a/a,236.html


Temat: mój Misiu jest chory...
Pierwszy wynik już mam. Chłoniak , ale jest też pozytywna informacja - łagodna postać ..
Teraz będę umawiać się na wizytę do onkologa. (Jeszcze nie wiem gdzie - ale chyba Warszawa...)
Źródło: psichloniak.fora.pl/a/a,62.html


Temat: choroby skory
Ludzie kochani!!! na litośc boska zanim wydacie na mnie wyrok, czytajcie co pisze. Pies miała kleszcze usuwane przez weta, był pod stała kontrolą, miała ich przez lato kilka, bo przebywalismy u rodziny w górach. Mama własnie dzwoniła, że wróciła z psem od weterynarza, została pobrana krew do badania. Pani wet. stwierdziła, żę pies jest w rewelacyjnej kondycji. Zadzwoniłam do dr Jagielskiego, wizyta 19 marca. To był najbliższy termin. Pani podczas rozmowy nie kazała mi panikować.

Amber, Cie, ale jesli tak ma wygladac Twoja pomoc, wołabym żebyś nie udzielała mi wicej porad. Kocham mojego psa nad życie. Wzięłam go z hodowli zarażonego parwowirozą, obie z mamą siedziałysmy przy nim dzien i noc podajac mu kroplówki. Za kazdym raze gdy cos sie dzieje, jestesmy u weta. Teraz tez od razu się zgłosiliśmy i badania sa wykonywane. Wiec jak możecie mi pisać, że mam jak najszybciej iść do weterynarza, skoro czekam na wyniki tzn. że juz zaliczyłam wizyty, dziś była kolejna. Pogrzebałam troszkę po necie i umówiłam psa do dr Jagielskiego najwczesniej jak sie dalo, mimo ze nie mam jeszcze wyników.

Co do samych kleszczy Amber, to niemów ze Twoje psiaki nigdy ich nie miały? wyjmował je weterynarz nie stwierdził żadnych powikłań po, bo pies był pod obserwacją. A okres "wylęgania sie chłoniak limfocytarnego" trwa do 10 miesiecy. Poza tym z tego co czytałam w necie, jest to łagodna zmiana skórna, tak przynajmniej jest napisane.

Obroże były firmy "bayer" a płyn nie wiem, wcxierał mu go wtereynarz. Nie łaże z psem po krzakach, tylko byłam w górach, bylismy na wakacjach, cięzko żeby uwiązała go przy nodze, bo on uwielbia biegać. Przeglad robiłam co wieczór, ale mój pies to owczarek niemiecki, ma długa sierść, wydawało mi się, że te dwa- trzy kleszcze które miał, to było wszystko i od razu zostały usuniete.

Przyznam szczerze, że jestem strasznie rozczarowan Twoja rekacja Amber, bo przez 24 lata zycia nikt nie oskarzył mnie o nieodpowiedzialnośc i złą opieke nadd zwierzętami. Jestem wolantariuszka fundacji "tara" , zwierzeta to całe moje życie, pomgam im odkad pamietam, a teraz kiedy mój własny pies potrzebuje pomocy zaqmiast słow pocieszenia czy jakiejś konkretnej rady, słowa krytyki, Chyba nie tym to polega.

Diana dzięki za slowa wsparcia.
Źródło: e-psy.pl/viewtopic.php?t=5924


Temat: jak powstają w dość dużym skrócie
Jak powstaje nowotwór? Komórki organizmu wiodą spokojne uporządkowane życie według planu spisanego w DNA. Bez zachęty z zewnątrz nie próbują się rozmnażać, ani przemieszczać. Ale wraz z docierającymi czynnikami rakotwórczymi takimi, jak choćby składniki dymu tytoniowego, sytuacja w organizmie się zmienia. Im więcej czynników rakotwórczych, tym więcej wolnych rodników. To one wchodząc w reakcję z DNA przyczyniają się do zmian w jego budowie zwanych mutacjami genetycznymi. Mutacja może spowodować nieprawidłowe dzielenie się komórek zwane nowotworem. Komórki nowotworowe są niezwykle inteligentne - potrafią być "niewidzialne" i oszukać system immunologiczny. Poprzez tworzenie naczyń włosowatych umiejętnie potrafią zadbać o własne odżywienie. Proces ten nazywa się angiogenezą. Nowotwór złośliwy złożony z około miliarda komórek, które nie przekraczają błony podstawowej jest w stadium przedinwazyjnym. Histolodzy określają to stadium łacińska nazwą in situ. W tym okresie choroby usunięcie zmienionej tkanki gwarantuje pełne wyleczenie. Aby wykryć takie zmiany konieczne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Guz nie wykazujący tendencji do rozprzestrzeniania się w otaczające tkanki lub do innych narządów jest niezłośliwy. Histolodzy określają taki nowotwór jako łagodny. Natomiast komórki, z których zbudowany jest nowotwór złośliwy przedostają się do naczyń chłonnych lub krwionośnych, krążą po organizmie tworząc przerzuty i zajmując coraz większy obszar. Nowotwór złośliwy powoduje zniszczenie organów, które zaatakował. Nowotwory złośliwe ze względu na rodzaj tkanki dzielimy na:

* Raki wywodzące się z nabłonków pokrywających lub wyścielających narządy ciała
* Mięsaki - nowotwory złośliwe wywodzące się z tkanki łącznej, kostnej, chrzęstnej, tłuszczowej
* Chłoniaki i białaczki - nowotwory złośliwe wywodzące się z węzłów chłonnych i elementów krwiotwórczych szpiku kostnego

więcejchroba
Leczenie nowotworów: Chirurgia onkologiczna Jest najstarszą i najbardziej skuteczną metoda leczenia nowotworów złośliwych.Polega ona na operacyjnym usunięciu nowotworu z organizmu. Zakres operacji zależy od stadium zaawansowania. Obecnie można lepiej planować leczenie operacyjne dzięki precyzyjnym metodom diagnostyki obrazowej między innymi tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Radioterapia nowotworów Lecznicze działanie promieniowania jonizującego opiera się na zasadzie, że do zniszczenia tkanki rakowej potrzeba niższej dawki promieniowania, niż do zniszczenia tkanki zdrowej (tkanka nowotworowa jest na ogół bardziej promienio-wrażliwa niż otaczające ją tkanki zdrowe). Źródłem promieniowania mogą być: lampa rentgenowska, akcelerator liniowy oraz pierwiastki i izotopy promieniotwórcze. Radioterapia może być stosowana jako leczenie radykalne lub w leczeniu nawrotów choroby nowotworowej i łagodzeniu jej objawów (tzw. leczenie paliatywne). Pionierem radioterapii i jednocześnie prekursorką nowoczesnej onkologii była Maria Skłodowska-Curie (1867-1934). Chemioterapia Polega na podawaniu chorym preparatów niszczących komórki nowotworowe lub hamujących ich wzrost. Leki podawane w przypadku chorób nowotworowych są bardzo zróżnicowane pod względem chemicznym. Najczęściej ich lecznicze działanie polega na blokowaniu cyklu komórkowego, działaniu antyangiogennym, hamowaniu syntezy białek. Leki przeciwnowotworowe mają postać wlewów dożylnych lub zastrzyków. Leki najnowszej generacji dotyczące wybranych typów nowotworów są produkowane w formie tabletek doustnych. Immunoterapia nowotworów Do niedawna polegała głównie na stosowaniu środków wzmacniających naturalną odpowiedź systemu odpornościowego pacjenta onkologicznego na obecność obcej immunologicznie tkanki, jaką jest tkanka rakowa. Nowa metoda leczenia nowotworów opiera się na stosowaniu leków opartych na tzw. przeciwciałach monoklonalnych. Łączą się one wybiórczo z takimi antygenami, których zwiększoną obecność obserwuje się w komórkach rakowych. Metoda ta stoi na pograniczu immunoterapii i chemioterapii, jeśli przeciwciała monoklonalne skierowane przeciw elementom błony komórkowej komórek nowotworowych są sprzęgnięte z lekiem cytostatycznym.
Źródło: nowotwory.fora.pl/a/a,8.html


Temat: Blood hound
Dzięki w imieni uszaków.... te psy mają wspoaniałe dusze... Powiedzmy tak, pierwszy bloodek jest zawsze trudną próbą... ale jak okaze się, ze "to jest to" to zyć bez nich nie mozna.... to jakies takie bajkowe stwory chwytające za serce.... i czlowiek staje na rzesach, aby im dac to, co im do szczęscia potrzebne.... a w zamian za to tony uczucia... ja wiem, ze kazdy pies daje nam swoje serce, moje owczarki były wspaniale, ale bloodek to taka lepsza częśc mojej duszy.... moze to ich bardzo spontaniczny sposob manifestowania swoich uczuć i taka ogromna potrzeba uczucia... ale one go nie wymuszają, jesli bloodka nie kochasz, zamyka się w sobie, smutnieje.... one maja jakąś hiper wrazliwość.... może nosem wyczuwaja takze stany uczuciowe? A jak bloodek się cieszy, ty musisz cieszyć się razem z nim... Na światowej spotkalam moja dawną "konkurentkę"- to przemila osoba i nigdy nie mieliśmy zadnych klopotow związanych ze "wspólzawodnictwem".... niestety jej piesek odszedl zaledwie czteroletni po cięzkiej chorobie- na chłoniaka.... ale nie wyobraża sobie zycia bez bloodka.... Może więc będę mogla wiosna zdecydowac się na szczeniaczki, jeden super dom mam zapewniony..... mam tez kilka ofert z zagranicy, z domowych hodowli, bo do kojca zadnego psiaka nie oddam... ale co z resztą- marysia jest z miotu 12? Pierwszy raz ja krylam 22 dnia cieczki i tak urodziły sie 3 sztuczki....
A jesli chodzi o polowanie... to bloodhound nie jest typowuym psem mysliwskim.... interesuje go przede wszystkim podążanie za śladem, a nie upolowanie zwierzyny.... Jak znajdzie to, czego szuka , to jest szczęśliwy, ale nie przejawia, i zreszta nie powinien przejawiac, zadnejk agresji względem zwierzyny.... Stad czasem problemy na k0onkursach mysliwskich, ktore, prawde mowiąc, nie uwzględniaja zupelnie specyfiki pracy tego "wąchacza". Bloodhound pracuje milczkiem, nie glosi zwierzyny, nie szarpie jej, choc moja Syrenka swietnie oslania mnie od dzika- a nikt jej przecież tego nie uczyl. Od z gora dwustu lat bloodhound pracuje głownie na ludzkim tropie. W USA jest uzywany jednej przede wszystkim do indentyfikacji zapachowej (osmologia)- pod tym wzgledem zadna rasa mu nie dorowna. Sprawdza się takze jako pies poszukujący zaginionych osob, a głownie dzieci. natomiast opowieści o "krwawych bestiach" scigających niewolnikow dotyczą mieszańcow, głownie z mastifami i dawnymi buldogami, czyli psow raczej w typie fila brasileiro, a nie bloodhounda... Prawdziwych bloodhoundow nigdy ie uzywano do "polowania na ludzi"- sa na to zbyt lagodne. Ostatnio w USA i Kanadzie uzywa się ich do poszukiwania zaginionych zwierzat, glownie psow i kotow, ktore "wybraly wolność" lub ktore ukradziono... Podobno sa super.... W domu toleruja wszystko: krolika, kanarki, nawet myszki i chomiki..... Nigdy nawet nie pacnęły lapą tych paskudnych toyow.... a toyki potrafia być zupelnie bezinteresownie agresywne, niestety.... jednak udalo mi się ustalić rownowagę, toyki teraz sa 2 i sie wyladowują na sobie wzajemnie, a poza tym otrzymaly odpowiedzialną funkcje to sa body- guards dla bloodkow. Ale i tak staram się ochraniac bloodki przed obgryzaniem uszu i fafli..... a one stoja spokojnie i tylko smutno patrza jak się taka pchla ich uczepi.... Bloodhound jest szlachetny z natury i nigdy nie naduzywa swojej pozycji, toy jest potencjalnym przywodca, ktory tylko czyha, aby zostac szefem.... ale i tak moje toye pojęły zasady współzycia, podczas gdy parka u moich znajomych jest OKROPNA. A w ogole dziękuje za zainteresowanie bloodkami.... miłomi, ze się wam podobaja i ze uważacie, ze sa one szczęsliwe.... bardzo bym tego chciala.... smutny bloodhound to chyba najsmutniejsze stworzenie na świecie.....
Źródło: e-psy.pl/viewtopic.php?t=1246